Alüminyum Asma Tavanların Tanım ve Kullanım Alanları

alüminyum asma tavan örnek

Bir yapının döşemesinden yukarı bakıldığında görünen kısma tavan adı verilir. Bir mekânın algılanmasında ve istenilen etkiyi uyandırmasında tavan tasarımı oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Günümüz mimarisinde inşa edilen yapılarda; ısıtma, havalandırma, aydınlatma, akustik, yangın detektörleri, kameralar vb. ünitelerin kullanımını gerektirmektedir. Bu ünitelerin kullanımı ile tavanda estetik olarak istenmeyen bir görüntü kirliliği oluşturacaktır. Bu ve buna benzer ünitelerin estetik açıdan sorun oluşturması halinde, normal tavanın daha alt seviyesinde ve istenmeyen görüntüleri kapatacak yeni bir tavan oluşturulması gerekir.

Asma Tavanların Tanım

Normal tavana asılarak oluşturulan tavana asma tavan adı verilmektedir.

Mimari yapılarda ve sanayi tesislerinde asma tavan kullanılmasını gerektiren durumlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Mimari açıdan ortama estetik bir görünüm kazandırmak için,
  • Tavanı çok yüksek olan yerlerde, tavan yüksekliğini düşürmek için,
  • Ses düzeninin önemli olduğu yerlerde, akustik değerleri düzenlemek için,
  • Aydınlatmanın estetik ve dengeli bir şekilde düzenlenmesi için,
  • Isı ve ses yalıtımı sağlamak için,  Isıtma, havalandırma, yangın söndürme, elektrik, su vb. tesisatların boru, kanal ve kablolarını gizlemek için,
  • Tavanda bulunması gerekli havalandırma mazgalı, aydınlatma armatürü, yangın fıskiyesi, kamera vb. aksesuarların estetik bir şekilde tavana bağlanması için kullanılır.

Yapılarda kullanılacak asma tavanların, yapılış amaçlarına göre görevlerini yerine getirmesinde; deforme olmaması, rutubetten, titreşimden, sıcaktan, soğuktan, güneşten etkilenmemesi, kolay temizlenebilmesi, hafif, rijit, yangına, korozyona karşı dirençli, mukavemetli olması, gereğinde sökülebilmesi vb. özellikler istenmektedir. Günümüzde asma tavan yapımında kullanılan malzemelere bakıldığında alüminyum kullanılarak üretimi yapılmış asma tavanların bu beklentileri karşıladığı görülmektedir.

Alüminyum Asma Tavanların Kullanım Alanları

Mimari yapılarda ve sanayi tesislerinde estetik ve fonksiyonel mekânlar yaratmak amacıyla kullanılan alüminyum asma tavanlar; sinema, tiyatro, konferans salonları, hastane, büyük mağazalar, bürolar, spor salonları, kapalı yüzme havuzları, terminaller, akaryakıt servis istasyonları, bankalar vb. yapılarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Doğrularla İlgili Geometrik Çizimler

Teknik resimde bir şekli çizmek için çizim takımlarından faydalanılır. Çizilecek şeklin üzerinde eşit bölüntüler, paralel doğrular, teğet birleşmeler, çemberlerin eşit…
CONTINUE READING